Czy potrzebujesz przerwy od biegania?


Część z Was słyszała zapewne o pojęciu “roztrenowania”. Roztrenowanie powinno odbywać się pomiędzy cyklami treningowymi. Patrząc na kalendarz typowego biegacza można wyróżnić dwa główne okresy startowe, czyli wiosna i jesień. W międzyczasie trzeba znaleźć czas na chwilę wytchnienia i odpoczynku od treningu. Jednak czy poważnie myśleliście o zrobieniu sobie dłuższej przerwy od biegania? Postaramy się napisać kilka słów o tym dlaczego taka przerwa może wyjść Wam na dobre.

Pytanie 1 – Po co mi przerwa?

Przede wszystkim, żeby zapobiegać kontuzjom. Kolejne tygodnie treningu i kolejne starty obciążają całe ciało. Przeważnie sytuacja wygląda tak, że póki jest dobrze to zawodnicy mocno trenują i startują w różnych biegach. Nagle pojawia się problem – bolące kolano, stopa itd. Treningi stają się nieprzyjemne lub w wielu przypadkach po prostu nie możliwe. Dobrze zaplanowane roztrenowanie zdecydowanie zmniejszy możliwość wystąpienia przeciążeń.

Pytanie 2 – Czy nie stracę wypracowanej formy?

Forma po przerwie na pewno będzie nieco niższa. Jednak dzięki temu, że mięśnie będą wypoczęte kolejne treningi będą dużo bardziej efektywne. Po kilku tygodniach dobrego biegania forma może być wyższa niż przed roztrenowaniem.

Pytanie 3 – Jak to wygląda w praktyce?

Ostatni start w zawodach
Tydzień 1 – bez biegania
Tydzień 2 – 1-2 treningi w tygodniu
Tydzień 3 – 2-3 treningi w tygodniu
Tydzień 4 – powrót do optymalnej liczby treningów

Pytanie 4 – Czy po tym okresie nie przybędzie mi kilogramów?

Bardzo częsta obawa przede wszystkim u osób, które mają skłonność do szybkiego przybierania na wadze. Odpowiedź jest bardzo prosta. Na ten okres trzeba zastąpić bieganie inną aktywnością. Najbardziej odpowiednie będzie pływanie czy też spokojny rower.

Pamiętajcie roztrenowanie Was WZMOCNI, a nie osłabi! Po przerwie wrócicie jeszcze mocniejsi! 😉

Życzymy udanych ostatnich startów w sezonie wiosennym, a po nich dobrego roztrenowania! U nas roztrenowanie wypada na 2 ostatnie tygodnie czerwca, a potem do pracy! 😉